Arduino ailesi büyümeye devam ediyor. İlk tekerlekli Arduino; Arduino Robot, Linux çalıştırabilen dahili WiFi modüle sahip Arduino; Arduino Yun ve ihtiyacınız olan hemen hemen her birimi üzerinde barındıran Arduino Esplora stoklarımızdaki yerlerini aldılar. Gelin bu yeni üyelere biraz daha yakından bakalım.

Arduino Robot

Arduino’nun yeni piyasaya sürmüş olduğu tekerlekli ilk Arduino “Arduino Robot”, kullanıcıya tam donanımlı bir robot geliştirme platformu sunuyor. Robot iki karttan oluşuyor. Alttaki kart, Motor kartı olarak adlandırılmakta olup, üzerinde ATmega32u4 işlemci bulundurmakta. Bu kart, üzerinde robotun hareketini sağlayan motorlar, tekerler ve kızılötesi (IR) sensörleri taşıyor. Robot, IR sensörleri sayesinde siyah-beyaz renkleri algılayabilme yeteneğine sahip. Robotun çalışması için gerekli 4 adet AA pili muhafaza edecek pil kutusu da bu kart üzerinde. Dilerseniz 9V’luk adaptör girişi sayesinde, pillerinizi şarj da edebiliyorsunuz. (Paket içeriğinde şarj edilebilir piller mevcut).

Robotun üst tarafındaki “Kontrol kartı" birçok özelliği içinde barındırıyor. Pusula, EEPROM, potansiyometre, SD kart okuyucu, hoparlör, tuş takımı gibi kullanıcı arayüzü oluşturmak ve robotunuza daha fazla işlev katmaya yarayacak komponentler bu kartta kullanıcıya sunulmuş vaziyette. Ayrıca paket içerisinde gelen LCD modülü de bu karta kolayca takılabiliyor.

Tüm bu özelliklerin yanısıra I/O için ayrılmış konnektörler, robota kolayca yeni eklemeler yapabilmenize olanak sağlıyor. Ekleyeceğiniz mesafe sensörü ile robotunuz objeleri sezebilir (Örn. MZ80), veya basit bir sıcaklık ölçer ile (Örn. LM35 ) ortamın sıcaklığını ölçebilirsiniz.

Özetlemek gerekirse Arduino Robot adına yakışır bir yetenek ve esneklikle geldi. Üzerinde çok farklı uygulamalar geliştirilebilecek ve aynı zamanda Arduino barındıran hareketli bir platform arıyorsanız Arduino Robot tam ihtiyacınız olan şey.

 

Arduino Yun

Arduino Yun, en basit hali ile Linux ve Arduino Leonardo’nun birleşimi bir kart. Arduino’nun piyasaya sürmüş olduğu kart, 400 MHz’lik Atheros AR9331 çipi ile Arduino Leonardo’dan aşina olduğumuz ATmega32u4 mikrokontrolcüsünü birleştirerek, kullanıcıya daha güçlü bir geliştirme ortamı sunuyor.

Üzerinde, Linino isimli OpenWRT Linux işletim sistemine sahip kart, Arduino ile arasında bir kütüphane yardımı ile haberleşebiliyor. Üzerinde dahili WiFi ve Ethernet taşıyan kart bunlara ek olarak bir adet USB A portu ve micro SD kart yuvasına sahip.

Yun’un yanlızca UNO boyutlarında olması ve üzerinde 7'si PWM çıkışı, 12'si Analog girdi olarak kullanılabilen toplam 20 adet I/O bulunması, dahili WiFi ve Ethernet modülleri, onu özellikle otomasyon ve robotik uygulamalarında küçük ve çok kullanışlı bir kart haline getiriyor.

 

Arduino Esplora

Arduino’nun programlamayı daha kolay hale getirmesi bilinen bir gerçek. Fakat elektronik bilginiz olmasa dahi, lehim yapmadan, kafanızdaki projenizi hayata geçirmenin en kısa yolu Arduino Esplora!

Programlama öğrenmeye elektronik bilginiz olmadan başlamanız için de iyi bir seçim olan bu kart üzerinde birçok hazır komponent bulunduruyor. Bunlar;

- Analog joystik

- 4 adet buton

- Linear potansiyometre

- Mikrofon

- Işık sensörü

- Sıcaklık sensörü

- 3 eksen ivmeölçer

- Buzzer

- RGB LED

Esplora, yukarıdaki komponentler ve TFT LCD ekran için ayrılmış konnektörü sayesinde tam donanımlı bir kontrol kartı yapabilmeniz için herşeyi kullanımınıza sunuyor. Bu sayede size sadece programlaması kalıyor.

 

Arduino ailesi her ihtiyaca cevap verebilecek şekilde genişlemeye devam ediyor. Biz de Roboweb.net olarak Arduino Türkiye Resmi Distribütörü olmanın sorumluluğu ile Arduino ailesinin tüm üyelerini Türkiye'ye ile en kısa sürede tanıştırmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu yeni Arduino'lar ile projelerinizi hızlı ve kolay bir şekilde ilerletebilmeniz dileğiyle.