RFduino isminden de anlaşılabileceği gibi kablosuz projeler gerçekleştirmek için üretilmiş, üzerinde Bluetooth LE (düşük enerji tüketimine sahip Bluetooth) radyo içeren minyatür bir Arduino türevi geliştirme kartıdır.

 

 

RFduino küçük boyutlarıyla ve üzerinde yer alan 32 bitlik ARM Cortex M0 türündeki oldukça güçlü işlemcisi ile normal bir Arduino gibi davranabilir. Ancak Arduino'nun aksine sadece 7 adet GPIO (genel amaçlı giriş çıkış pini) barındırır. Bunun nedeni ise kartın asıl amacının kablosuz haberleşme olması ve küçük bir kart tasarlanmak istenilmesidir. Eğer ihtiyacınız olan üzerinde Bluetooth barındıran basit bir donanım ise RFduino buna mükemmel bir şekilde uyan bir geliştirme platformudur.

 

 

 

 

 

RFduino’nun asıl güzel tarafı ise üzerinde bulunan Nordic üretimi NRF24 RF Bluetooth 4.0 çiptir. Aslında geliştirme kartları arasında Bluetooth 4.0 teknolojisine sahip ilk kart RFduino'dur Bu çip, diğer Bluetooth 4.0 cihazlarla oldukça kolay ve hızlı bir biçimde haberleşilebilmesine olanak tanıyor. RFduino’yu programlamak için tek ihtiyaç duyulan yazılım ise Arduino IDE (Arduino geliştirme ortamı). Hatta diğer Arduino'lar için var olan projeler de RFduino ile kullanılabiliyor yani RFduino tam olarak Arduino uyumlu bir kart.

 

 

 

 

 

Bluetooth’un dışında diğer giriş çıkış pinlerine bakacak olursak daha öncede bahsettiğimiz 7 pinin tamamı yazılımsal olarak konfigüre edilebiliyor. Yani RFduino'nun üzerinde bulunan 7 giriş/çıkış pininin tamamı; dijital I/O, ADC, SPI, I2C, UART ve PWM olarak ayarlanabiliyor.

 

RFduino tıpkı Arduino gibi birçok shield ile genişletilebiliyor. Bunlardan bazıları USB, RGB Led, Push Buton, Servo, Düğme pil ve prototipleme amacıyla üretilmiş kartlar. RFduino ayrıca boyutları ile kendini öne çıkaran bir kart. Oldukça küçük boyutları (23mm x 28mm) ile projenizde neredeyse fazladan hiç yer harcamadan Bluetooth eklentisi kazandırmanıza olanak veriyor.

 

RFduino

İşlemci Türü

ARM Cortex-M0

İşlemci Hızı

16MHz

Çalışma Gerilimi

3V (max 3.6V, min 1.9V)

Flash

128 KB

Ram

8 KB

Haberleşme Frekans

2.4GHz

Veri Taşıma Akımı

18mA

Veri Taşıma Gücü

4dbm