Bir Raspberry Pi ile ne mi yapılabilir. Cevap: “her şey”. Şöyle başlayalım. Bilindiği üzere Raspberry Pi, kullanıcı ve hayran kitlesi hızla büyüyen harika bir geliştirme kartı. Doğal olarak gittikçe büyümekte olan kullanıcı kitlesi her geçen gün daha farklı isteklere sahip bir topluluk halini alıyor. Bu durumla karşı karşıya kalan Raspberry Pi’ nin üreticisi de (Pi Foundation) her geçen gün Raspberry Pi ye tam uyumlu donanımlar geliştirerek hem Raspberry Pi’ nin kullanımını yaygınlaştırıp hem de her ihtiyaca cevap veren bir platforma dönüşmesini sağlıyor. Geçen eylül ayında bir yenisi daha eklendi. Raspberry Pi 7 inç dokunmatik ekran.   

Raspberry Pi Dokunmatik ekran, Raspberry Pi ile gerçekleştirdiğiniz projelerinizde size 7 inçlik ekran ile bir tek kart bilgisayardan, tablet bilgisayar yaratma şansı sunuyor. Kısaca açıklayacak olursak kocaman monitörlere ve HDMI kablolara olan bağlılığınızı ortadan kaldırarak, gerek gömülü projeleriniz gerekse görselliğe dayalı projelerinizde tümleşik bir aygıt oluşturmanızı amaçlıyor. Bunun en büyük avantajı ise taşınabilirliği ve görselliği ile öne çıkan projeler gerçekleştirmenizi sağlaması ile birlikte, her amaca uygun bir platforma sahip olabilmenize olanak tanıyan bir ürün olarak karşımıza çıkıyor olmasıdır. Örnek verecek olursak bu ürünle, IoT (internet of things) projelerinize görsellik kazandırabilir ya da Python script ile gerçekleştireceğiniz projelerinizle ekranı dokunmatik olarak etkileştirebilirsiniz.

                                       

Teknik özelliklerinden bahsedecek olursak, ekran 800x480 çözünürlüğe sahiptir ve Raspberry Pi ye GPIO portlarından alınan güç ve DSI (Ekran Seri Arayüzü)portundan alınan data kabloları ile bağlanabiliyor. Ekran kapasitif yapıda olup,  10 parmak dokunmatiği destekler biçimde tasarlanmış. Bu sayede ekran üzerinde dokunmatik klavye kullanımına olanak tanıyor. Ayrıca ekran Raspberry Pi Model A+, Raspberry Pi Model B+ ve Raspberry Pi 2 Model B ile uyumlu olarak üretilmiş.

Ürünün teknolojisine bakacak olursak. Dikkatimizi çeken ilk özellik olarak ekranın Raspberry Pi’ ye bağlantı şekli oluyor. Daha önce de söylediğimiz gibi Ekran, Raspberry Pi’ ye DSI portu üzerinden bağlanıyor. DSI ise ekran kontrolcülerinin maliyetinin düşürülmesi amacı ile özellikle mobil cihazlar için tasarlanmış bir arabirim ve genellikle cihazı lcd türündeki ekranlara bağlamak için kullanılıyor. Ayrıca belirtmek gerekir ki DSI potu kullanarak iletişim kuran ilk ekran ve kart Raspberry Pi ve Raspberry Pi 7 inç Ekran. Ekranın bir diğer özelliği ise üzerinde bulunan ve Raspberry Pi ye kolay bir şekilde tutturulmasını sağlayan aralayıcı vidalar bu vidalar sayesinde Raspberry Pi ile ekranın mekanik bağlantısını oldukça kolay bir şekilde yapılabiliyor.

Sonuç olarak Raspberry Pi 7 inç dokunmatik ekran Raspberry Pi ile gerçekleştirdiğiniz ve görselliğe önem verdiğiniz projelerinizin tamamında size bağlantısı ve kullanımı kolay bir donanım sunuyor. Bu ekranla gerek profesyonel gerek se hobi amaçlı uygulamalara kusursuz bir görsellik kazandırabilir, multi dokunmatik desteği ile harika bir dokunmatik klavye deneyimi yaşayabilir ve diğer ekranlarla gerçekleştirdiğiniz uygulamalarınızı birkaç adım daha öne taşıyabilirsiniz.