Raspberry Pi daha iyi nasıl olurdu veya şu özelliği olsa çok süper olurdu mu diyorsunuz, işte karşınızda Raspberry Pi 2. Yeni geliştirilmiş ARMv7 çok çekirdekli işlemcisi ve tam 1GB’lık RAM’i ile artık eksiksiz bir PC olarak karşınızda.

 

Raspberry Pi 2

 

Yeni Raspberry Pi 2 serisinde eski BCM2835 (Tek çekirdekli ARMv6) işlemci yerine BCM2836 (4 çekirdekli ARMv7) işlemci yer almaktadır. İşlemcideki bu değişim ile sadece işlemci ile 2 katlık bir performans artışı sağlayabiliyorsunuz. Çok çekirdekli işlemci avantajını kullanabilen yazılımlar ile yaklaşık 4 katlık bir performans artışı sağlayabilirken paralel çoklu işlem yapabilen bir kodlama ile 7.5 kata kadar bir hız artışı sağlamanız yeni Raspberry Pi 2 ürünü ile mümkün olmaktadır. Üstelik bu fark içinde 1 GB’a yükseltilen RAM’in katkısı yokken. Artan bellek sayesinde oyun ve web-browser performansı da oldukça artmaktadır.

 

Raspberry Pi 2

 

Bütün bunların yanında en güzel yanlarından biri de Pi 2’nin şekli, konnektörleri ve bağlantı yuvaları Raspberry Pi B+ ile tamamen aynı olması. Bu sayede almış olduğunuz shield benzeri ürünler vb. doğrudan kullanabilirsiniz. Kutu ve aksesuarların %99 ‘u her iki versiyonla tamamen uyumludur.

 

Raspberry Pi 2

 

Not: Yeni Raspberry 2 üzerindeki değişen işlemci sebebiyle yeni işletim sistemiyle (Raspbian, Arch, XBMC, NooBs, vb) yeni bir SD kart oluşturmanız gerekmektedir. Çünkü Pi 1’de oluşturduğunuz SD kartlar Pi 2 üzerinde çalışmayacaktır. Ayrıca önceden compile ettiğiniz programlar da tam performansla çalışmamaktadır. Bu nedenle yeni işlemci için tekrar derlemenizi tavsiye ediyoruz.

 

Dikkat ! – Raspberry Pi 2 Model B bir önceki Pi B+ modeline görünüş olarak “oldukça” benzemektedir. Bu nedenle Pi 2’yi tanımak için kartın altında bulunan çipe bakabilirsiniz. Ayrıca Pi 2 modeli fonksiyonel olarak Pi Model B’den oldukça farklı olduğu için aksesuarları alırken dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Neler Aynı Kaldı ?

Pi 2 Model B’nin form faktörü Pi Model B+ ile nerdeyse %100 aynıdır.

  • PCB’nin şekli ve büyüklüğü tamamen aynıdır
  • 4 adet bağlantı deliği tamamen aynı büyüklükte ve aynı konumlardadır
  • USB, Ethernet, A/V, HDMI, micro SD ve microUSB bağlantıları tamamen aynı konumlardadır ve ölçüleri aynıdır
  • Kamera, görüntü ve 40-pin GPIO bağlantıları aynı konumda bulunmakta ve ölçüleri de aynıdır

 

Fiziksel değişiklikler

  • İşlemci ölçü olarak biraz daha büyük olmakla birlikte bir miktar yana kaydırılmıştır
  • RAM kartın alt kısmına lehimlenmiştir (artık PoP değil)
  • Diğer elemanlar işlemci ve RAM’in değişikliği nedeniyle bir miktar yer değiştirmiştir

 

Sonuç olarak Pi B+ için tasarlanmış olan ürünlerin %99’u Pi 2 ile de uyumlu olmaktadır. Örnek olarak Raspberry B+ için tasarlanan kutuları gösterebiliriz.

 

Raspberry Pi 2

 

Neler Değişti ?

Yeni İşlemci – Yeni ARM v7  çekirdek ile işlemlerinizi artık çok daha hızlı gerçekleştirebileceksiniz. Eski SD kartlarınızı kullanmadan önce yukardaki not kısmını okumanızı tavsiye ederiz.

Güç Tüketimi – Yeni işlemci daha yüksek performans sağlarken elbette daha fazla akım ihtiyacı olacaktır.

Yeni Pi 2 modeli sistem boşta işlem yürütürken (HDMI, görüntü, eternet veya wi-fi bağlı değilken) 200 mA

Wi-fi çalışırken ekstra 170 mA

Bunun yerine Ethernet kullanırsanız ekstra 40 mA

En ağır işlemleri yaparken ekstra 200-250 mA daha artış olacaktır. Eğer Pi 2 ürününü bir wi-fi dongle ile kullanıyorsanız kartın 5V’ta 650 mA civarı bir tüketimi olacaktır. Tabi GPIO bağlantılarını, Ethernet veya diğer USB bağlantılarını kullanıyorsanız bu miktar artacaktır. Bu nedenle 5V 2000mA’lik bir adaptör kullanmanızı öneriyoruz.

 

Raspberry Pi 2

 

Raspberry Pi 2’yi Nasıl Tanırsınız ?

Raspberry 2 modeli B+ modeline çok benzediği için karışıklık yaşamamanız için bakmanız gereken birkaç noktayı sizin için sıraladık.

PCB Silkscreen İsmi – GPIO headerlarınn altında bulunan yazıyı kontrol edebilirsiniz.

 

Raspberry Pi 2 

 

İşlemci Üzerindeki Broadcom Logosu – Raspberry Pi 2 modeli işlemcinin üzerine yerleştirilmiş bellke sistemi (PoP-package on package) kullanmadığı için işlemci üzerindeki Broadcom logosunu görebilirsiniz.

 

Raspberry Pi 2

 

Eğer logoyu görmüyorsanız veya “Samsung” veya “Hynix” gibi bir yazı görüyorsanız bu ürün B+ modelidir.

Kartın Alt Yüzündeki RAM Çipi – Kartın arka yüzüne RAM çipi lehimlenmiştir. Bunu kontrol edebilirsiniz.

 

Test ve Performans İyileştirmeleri

Yeni Raspberry Pi 2 modelinin geliştirilmesindeki en büyük hedef B+ modeline göre yüksek bir performans artışı sağlamaktır. Pi 2 bir çip içerisinde 4 işlemci (B+’ta sadece 1 tane) ve 1 GB belleğe (B+’ta 512 MB) sahiptir. Bu değişiklikler fark edilebilir bir değişiklik yaratmıştır.

Peki bu artış ne kadar? Hangi işlemi yaptığınıza göre değişmekle birlikte ARMv6 ‘dan ARMv7’ye geçiş ile en az %85’lik bir hız artışı sağlayabilirsiniz (Tek-çekirdek işlemler için). Eğer çoklu-çekirdek avantajını kullanabileceğiniz işlemler gerçekleştiriyorsanız 7 katlık bir iyileşme sağlamanız mümkün!

Pi 2 ürününü bir bilgisayar gibi kullanabilirsiniz. Yazılım geliştiricileri için yazılımlarını 4 kat daha hızlı compile edebilecekleri bir platform sağlamaktadır. Ayrıca artan bellek miktarı da buna katkı sağlamaktadır. Yüksek miktarda bellek gerektiren uygulamalar için Adafruit’in Pi Kernel-O-Matic ürününü kullanabilirsiniz.

Aşağıda bazı performans karşılaştırma sonuçlarını görebilirsiniz. Diğer geliştirme kartları ile karşılaştırmasını yakın zamanda bloğumuzda bulabilirsiniz.

nbench - Pi 2 @ 900MHz

 

Raspberry Pi 2

 

nbench @ 950MHz

 

Raspberry Pi 2

 

Sysbench test (Pi B+ ile karşılaştırma)

B+ @ 700MHz – Tek thread ile

 

Raspberry Pi 2 

 

4 thread için:

 

Raspberry Pi 2

 

Her iki test de 523 sn. sürmüştür. B+ tek-çekirdekli işlemci olduğu için çoklu işlem ile tekil işlem süreleri birbirine eşittir.

Pi 2 için 900 MHz’lik tekil işlem testi

 

 Raspberry Pi 2

 

Tekil işlem için Pi 2 için 298 sn. olarak ölçülmüştür. Bu değer B+’ın 523 sn.’lik performansından %75 daha iyidir.

Eğer 4’lü işlem (4 thread) testini Pi 2 için tekrarlarsak;

 

Raspberry Pi 2

 

Sonuç olarak 76 sn. gibi sonuç elde edilmektedir ki bu değer B+’ın 523 sn.’lik sonucundan 7 kat daha iyidir.

 

Raspberry Pi 2

 

Eğer Pi 2’yi overclock edip 900-1000 Mhz’e çıkarırsanız temel olarak BeagleBone Black (üzerinde ARMv7 işlemci bulunmaktadır) ile aynı hıza ulaşabilirsiniz, ayrıca floating point işlemlerde daha iyi performans elde edersiniz. Ancak Pi 2, BBB’nin yerine bir çözüm değildir çünkü bir çok noktada farklılıkları bulunmaktadır.