pcDuino tek-kart bilgisayar alternatifleri arasında oldukça önemli bir yer edinmişti. Şimdi ise ikinci nesil, pcDuino V2, ilk nesil pcDuino’nun eksiklerini kapatır şekilde tasarlandı ve Roboweb stoklarında yerini aldı. pcDuino’yu piyasadaki tek-kart bilgisayarlardan ayıran en önemli özellik bildiğiniz üzere “Arduino” tarzı programlamayı Linux ortamına taşımayı başarmasıydı. Fakat her ne kadar Arduino tarzı programlama yapabiliyor olsa da pcDuino’nun pinlerinin yerleşimi tam olarak Arduino ile uyumlu değildi. Bu da pcDuino için bir dezavantajdı. pcDuino’nun geliştiricileri de bu dezavantajın farkına vardığı için pcDuino bu problemi çözecek V2 modeli ile karşınızda!

pcDuino V2

 

pcDuino V2 ye ilk bakışta gözümüze çarpan özellik, pin çıkışlarının Arduino kartlarına benzetilmiş olması. Önceki versiyonda yan yana duran erkek header’lar olması gereken yerlere taşınarak dişi olanlarla değiştirilmiş. Bu sayede, girdi/çıktıları 3.3V olması sebebiyle Arduino Due ile uyumlu hemen hemen tüm shield’ler pcDuino V2‘ye hiçbir adaptör kart ya da kablo olmadan bağlanabiliyor. Bu değişiklik pcDuino’yu oldukça kullanışlı hale getirmiş.

 

Kartın bir başka ekstra özelliği ise üzerinde dahili WiFi modülü bulunması. Kablosuz ağlara bağlanırken artık USB-Wifi adaptör kullanmanıza gerek kalmıyor. Kart üzerindeki dahili WiFi modülü sayesinde hiçbir ek kurulum gerçekleştirmeden kablosuz ağlara bağlanılabiliyor. Tabii ki bu WiFi modülünü V2’ye dahil ederken pcDuino’nun boyutlarının daha da büyümemesi için bir USB soketinden feragat edilmiş ve OTG bağlantısının yeri diğer USB soketinin altına kaydırılmış.

 

pcDuino V2'de onboard Wifi modül mevcut. Bu nedenle bir USB soketi kaldırılmış ve OTG yana kaydırılmış.

 

İşletim sistemi olarak yine üzerinde Ubuntu yüklü olarak gelen kart, pcDuino V1 diyebileceğimiz ilk sürüm ile aynı imajları kullanmakta. Dolayısı ile zaten V1 ile geliştirmiş olduğunuz uygulamalarınızı V2’de de hiçbir değişiklik yapmadan çalıştırabilirsiniz.

 

pcDuino’nun hali hazırda mevcut Arduino shield’larının birçoğu ile çalışabileceğini söyleyebiliriz. Ancak dikkat etmeniz gereken husus pcDuino’nun girdi/çıktılarının 5V değil, 3.3V seviyesinde olduğu. Bu nedenle bağlayacağınız shield’ların en azından yine 3.3V seviyesinde çalışan Arduino Due ile uyumlu olduğuna emin olursanız pcDuino’nuza zarar verme ihtimaliniz azalır. Roboweb olarak RW-ML-1416 kodlu 2.8” lik Dokunmatik LCD Shield’imizi test etmek amacı ile hem Arduino Uno’ya hem de pcDuino V2’ye bağladık. LCD modül hiç bir sorun çıkarmadan her ikisinde de çalıştı. İşte sonuç:

 

Dokunmatik LCD Shield'ımız Arduino Uno ile de pcDuino V2 ile de çalışabiliyor.

 

pcDuino V2 aslında ilk pcDuino sürümünün yerine piyasaya çıktı diyemeyiz. İlk sürüm pcDuino’nun üretimi devam ediyor. Esasen onboard WiFi modül ihtiyacınız yoksa veya Arduino shield’larını doğrudan pcDuino’ya bağlama gibi bir düşünceniz yoksa ilk nesil pcDuino’yu tercih etmeye devam edebilirsiniz. Ancak onboard WiFi modülü ve tam Arduino uyumlu dişi header yerleşiminin kartı fiyat/performans olarak oldukça iyi bir yere taşıdığı bir gerçek. Bu nedenle pcDuino V2 Türkiye ‘de ilk defa Roboweb stoklarında çoktan yerini aldı bile.