Arduino ailesi gün geçtikçe genişliyor. Giderek farklı özelliklere kavuşan kartlar arasında tercih yapmak da bir o kadar zorlaşıyor. Bu yazımızda Arduino kartlarına en son eklenen ve farklı özellikler barındıran Arduino M0 Pro ile tanışacağız. İnceleyeceğimiz ve dikkatinizi çekeceğini düşündüğümüz özellikleriyle kart üzerinde bulunan işlemci, güç tüketimi ve hata ayıklayıcısı ile ilgili bilgiler vereceğiz.

 

Arduino Zero (M0) Pro 

 

İlk olarak kart üzerinde bulunan işlemcinin özelliklerine bakmakla başlayalım. Arduino M0 Pro diğer adıyla Arduino Zero, 32 bitlik ARM mimari işlemciye sahip ikinci Arduino kartı. Diğer ARM işlemcili Arduino kartı ise daha önce piyasaya çıkan ARM Cortex M3 serisi bir işlemci üzerine kurulu olan Arduino Due. Fark edileceği üzere Arduino M0 Pro,  Arduino Due den farklı olarak ARM Cortex M0+ serisi bir işlemci olan Atmel ATSAMD21G18 işlemcisi üzerine kurulu olarak tasarlanıp üretilmiş.  Bu nedenle ilk kıyaslamayı işlemci bazında yapalım. İşlemcileri incelemek için ise ARM Cortex M0 ile Cortex M3 serisi işlemcilerinin özelliklerini bilmemiz gerekir.

 

Arduino Zero (M0) Pro

 

Cortex M0+ serisi işlemciler her anlamda piyasada bulunan en küçük işlemcilerdir. En büyük özelliği ise diğer ARM işlemcilerden daha az güç harcamasıdır. Yani enerji verimi en yüksek ARM işlemcilerdir. Geliştiricilere 8 bitlik performans fiyatına 32 bitlik işlem gücü sunmak için tasarlanıp üretilmişlerdir. Aynı zamanda Cortex M0+ serisi işlemcilerle analog veya dijital birçok işlem yapılabilir.

 

Cortex M3 serisi işlemciler ise genel olarak hesaplama gücü yüksek ve gerçek zamanlı uygulamalarda kullanılmak üzere tasarlanmış 32 bitlik işlemcilerdir. Çok yüksek işlem gücü gereksinimi olan uygulamalarda kullanılırlar. Bu nedenle M0+ işlemcilerle kıyaslanıldığında daha karmaşık işlemcilerdir.

 

 
     
 

 

Bu bağlamda Arduino M0 Pro, işlem gücü bakımından Arduino Due’ nin bir basamak altında bir performans sunmasına rağmen özellikle pil kullanılarak gerçekleştirilecek uygulamalarda düşük güçle çalışabilir nitelikte olması kartı diğer Arduino kartları arasında oldukça öne çıkarıyor.  Ancak karta dair karar vermek için tek kriterimiz bu değil. Hatta söz konusu Arduino olduğunda karar vermek için daha çok parametreyi incelememiz gerekir.

 

Arduino M0 Pro nun en önemli özelliklerinden birisi üzerinde bulundurduğu EDBG (Embedded Debugger) yani “gömülü hata ayıklayıcısı”. Bu niteliği ile Arduino M0 pro diğer Arduino kartlarından farklı olarak yazılan bir programın işleyişinin görülmesini ve oluşabilecek muhtemel hataların çözülmesine olanak tanıyan hata ayıklama(debug) işlemi konusunda büyük ve faydalı özellikler barındırıyor. Eğer kusursuz bir yazılım geliştirme platformuna kavuşmak istiyorsanız Arduino M0 Pro oldukça güzel bir seçim.

 

Kart

Arduino DueArduino Zero (M0) ProArduino Uno

İşlemci

ATSAM3X8E

ATSAMD21G18

ATmega328P

Çalışma Gerilimi

3.3 V /7-12 V

3.3 V /7-12 V

5 V /7-12 V

İşlemci Hızı

84 MHz

48 MHz

16 MHz

Analog Giriş/Çıkış

12/2

6/1

6/0

Dijital IO/PWM

54/12

14/10

14/6

EEPROM [KB]

-

-

1

SRAM [KB]

96

32

2

Flash

512

256

32

USB Port

2 Mikro

2 Mikro

-

UART

4

2

1

EDBG

-

Var

-