Dünya çapında en çok satılan ve UAV yarışmalarındaki başarıları ile kendini kanıtlamış açık kaynak kodlu UAV kontrolcüsü APM 2.5’in revize edilmiş yeni versiyonu olan APM 2.6, uBlox GPS ile beraber stoklarımıza girdi.

 

 

 

Peki yeni APM nin ne farkı var?

Özellikle Multikopterler tarafından sıkça kullanılan APM’nin ergonomik olarak en büyük problemi, manyetometresinin kart üzerinde olmasıydı. Bu yeni versiyonda kart üzerinden dahili manyetometre kaldırılarak uBlox GPS modülüne entegre edildi. Bu sayede multikopter kullanıcılarının, GPS modülünü GPS MAST yardımı ile multikopter gövdesinden daha yükseğe monte edebilmeleri sağlandı. Böylece motor gibi kaynaklardan oluşan manyetik gürültü ciddi derecede azaltılarak, daha kesin bir pusula verisine ulaşılabilmesi sağlanmıştır.

 

 

APM’nin yanısıra, en iyi multikopter kontrolcüleri arasında yerini edinmiş PX4 de artık birçok aksesuarı ile stoklarımızda. Özellikle 168MHz’de çalışan işlemcisi ile ön plana çıkan PX4, PX4FLOW kit ile beraber multikopterler için çok iyi bir kontrolcü çözümüdür. PX4FLOW kit, üzerinde bulunan ultrasonik sensör ve optik flow sensör sayesinde multikopterin üzerinde uçtuğu zemini referans alır, ultrasonik sensör yüksekliği sabit tutmaya yararken, optik flow sensör ise mutikopterin sağa-sola ve ileri-geriye hareket etmesini engeller. Bu sayede multikopterin sabit bir şekilde havada asılı kalması sağlanmaktadır.

 

 

3DR’ın yenilenmiş telemetri sistemi, artık kutulanmış halde gelmektedir. Böylece modüller istenmeyen dış etkenlerden korunur hale gelmişlerdir.

2011 yılından beri son teknoloji ürünleri dünya ile aynı zamanda Türkiye’de satışa sunan Roboweb.net ailesi olarak sizden aldığımız destek ve önerilerle 3DRobotics firmasının en güncel ürünlerini de Türkiye’ye getirip sizlere sunmaktan mutluluk duymaktayız.